Yangın Kapısı

  • E60 Avrupa standartlarında EN 1634-1 sertifikalı seçenekleri mevcuttur.
  • Çift yönlü kilit mekanizması ve dört tarafı kasalı olması sayesinde istenildiğinde sağ ya da sol yönlü kullanım kolaylığı sağlar.
  • Kasalar 1,5 mm, kanatlar ise 0,8 mm galvanizli saçtan imal edilmiştir.
  • Pervaz kalınlığı 20 mm olup dört tarafta da mevcuttur.
  • KAPI; kapı kasası,kanadı,iki adet menteşe(bir adedi yaylı bir adedi standart),sıcak duman fitili, standart kol ve kilit seti içerir.
  •  Standart sıcak duman fitili ile ortam ısısının belli bir sıcaklığa ulaşması durumunda köpürerek kapı ile kanat arasındaki boşluğun kapanması sağlanır.
  • Standart yaylı menteşe ile kapının kendi kendine kapanması sağlanır.
  • Yangın dayanımına ve kapı ölçüsüne bağlı olarak kanat kalınlığı 50-60 mm arasındadır. İçi taşyünü dolguludur.
  • Kapı kapalı konumda iken kapının arka kısmında yer alan kanat destek somunu ile kapının mukavemet i arttırılır.
  • Menteşelerin her biri 160kg yüke dayanıklı 200.000 defa açılıp kapanabilme özelliğine sahiptir.

Yangına dayanıklı kapı, yanan bir bina veya yapıdan yangının yayılmasını en aza indirgemek, bir bina veya inşaatta veya hatta güvenli çıkışı kolaylaştırmak için aktif bir yangından korunma sisteminin bir parçası olarak kullanılan, düşük dayanıklı konsantrasyona sahip kırılmaz bir kapıdır.

Ticari binalara ve yapıların yanı sıra konutlara da kurulabilen bu tür bir kapı, normalde alev geciktirici veya yangına dayanıklı bir tabaka olarak işlev görmesi için çekirdeğinde ilave kalın köpük yalıtımı ile üretilir.

Dayanıklı kapılar fiberglas ve karbon fiber gibi malzemeler kullanılarak yapılsa da geleneksel kapıların sunduğu bazı avantajları da vardır.

Yanıcı olmayan malzemelerden yapılmış yüksek kaliteli bir kapı, genellikle daha fazla dayanıklı hale getirmek için özel katkı maddeleri ile donatılmış veya daha az üretmeye ve daha fazla duman dağıtmaya teşvik edilebiliyordur.

Yangına dayanıklı olduğu söylenen en yaygın kapı türlerinden bazıları, dolaplar için kullanılanlardır ve katı çelikten, diğerleri ise genelde seramik veya mermerden yapılmıştır.

Yangına dayanıklı kapıların bir avantajı, genellikle doğada uçucu olan gazların binaya yükselmesini önleme yetenekleridir.

Bu, hatalı veya eski HVAC sistemleri nedeniyle binanın ciddi sağlık tehlikesine maruz kalmayacağı anlamına gelir. Dayanıklı kapılar ile bina içi kuru tutularak bina sakinlerinin nefes alması kolaylaşır ve kendilerini zehirlememeleri sağlanır.

İç yangın kapıları, gazların binaya girmesini önlemenin yanı sıra, misafir veya yetkisiz çalışanlar gibi istenmeyen personelin girişini de engeller. Böylece bu kapılar, içeride bir elektrik yangını çıktıktan sonra bile binanın emniyetine ve güvenliğine katkıda bulunur.

İç yangın kapılarının yangına karşı oldukça dayanıklı olduğu söylenmesinin bir diğer nedeni de yalıtım özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Yalıtımın, ısı akışına karşı etkili bir bariyer olduğu ve böylece yapının yangına zarar verme riskini azalttığı bilinmelidir.

 Kapının yangına dayanıklılığı yalıtım verimliliğine göre ölçülür. Kapıyı yalıtmak için yüksek kaliteli yalıtım malzemesi kullanılır ve böylece aşırı sıcaklıklara dayanma kapasitesi daha da yükselmiş olur.

Kapının yalıtım değeri ne kadar yüksek olursa dayanıklılık özelliği de o kadar yüksek olur.

Hermes firmasını arayarak yangına dayanıklı kapılar hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hemen sipariş oluşturabilirsiniz.